ВМРО-ДПМНЕ: Определен терминот за големиот народен собир, протестен собир на 2-ри јуни пред Влада, народот го крева својот глас против погубното владеење на оваа власт

 Breaking News

ВМРО-ДПМНЕ: Определен терминот за големиот народен собир, протестен собир на 2-ри јуни пред Влада, народот го крева својот глас против погубното владеење на оваа власт

ВМРО-ДПМНЕ: Определен терминот за големиот народен собир, протестен собир на 2-ри јуни пред Влада, народот го крева својот глас против погубното владеење на оваа власт
May 16
07:47 2018

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Централниот комитет одлучи датумот за големиот народен протест да биде 2 јуни пред Владата, информираат извори од партијата.

Протестот неодамна го најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски, а денеска генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, одговарајќи на новинарско прашање, соопшти дека денеска ќе се знае и точниот датум.

Гледаме дека поминува една година со неисполнети очекувања, нереализирани ветувања, економијата комплетно е разурната. Гледаме дека нема реформи ниту во образованието ниту во здравството, ниту во социјалата, апсолутно празни политички памфлети.

Една година на големи разочарувања во Република Македонија и логично е да ВМРО-ДПМНЕ како одговорна, државотворна, сериозна партија, отвори внатре партиска дебата за тоа што и се случуваше на Република Македонија во изминатите скоро една година, Влада на СДСМ. Но, истовремено да понуди еден гантограм на активности кој што ќе следува во периодот понатаму, изјави Мицкоски.

Тој кажа дека вчера на седницата на Извршниот Комитет и денеска на седницата на Централниот Комитет ја разгледувале актуелната политичка и економска ситуација во Република Македонија, ги разгледувавме актуелните теми кои што живот значат за граѓаните во Република Македонија.

-Оваа трета генерација политичари на ВМРО-ДПМНЕ учеше од првата генерација, растеше со втората генерација и како основна цел и задача си постави да ги порази остатоците од транзицијата, а тој пораз ќе започне со организирање на еден огромен народен протест кој што ќе се случи на 2-ри Јуни во 20 часот пред Владата на Република Македонија.

Ја користам оваа прилика да ги поканам сите оние добронамерници сите оние обесправени, сите оние разочарани, сите оние излажани од страна на Зоран Заев и политичарите околу Зоран Заев.

Ги поканувам да ни се придружат да застанат рамо до рамо со нас, да тргнеме во офанзива, да тргнеме во оваа битка и конечно да ја поразиме оваа ненародна влада која што и се случува на нашата татковина, изјави Мицкоски.

Тој на прашање дали ќе биде само еден протест или ќе следуваат серија протести, кажа дека сега за сега пред јавноста ќе го откријат само овој податок дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата организираат протестен собир на 2-ри јуни во 20 часот пред Владата на Република Македонија, изјави Мицкоски.

Мицкоски одговори и на новинарско прашање зошто се доцни еден месец, ако се знае дека протестот беше најавен во мај.

– Да, ги антиципиравме сите можни датуми во месец мај. Имавме сериозна дискусија околу термините кога би се одржал овој протестен митинг. Знаете дека ВМРО-ДПМНЕ е во фаза на реорганизација и реструктуирање, повеќе од 40 Општински комитети имаа нова или е потврдена старата структура во Општински комитет на ниво на претседател и членови на Општинскиот комитет.

Како можен датум го разгледувавме 26 или 27 мај, но имајќи предвид дека тој е споен викенд, бидејќи 24 е државен празник, имајќи предвид дека е Задушница, сакавме да ја започнеме нашата кампања, односно да го започнеме поразот на оваа ненародна влада на еден чист ден и затоа го поместивме за еден викенд понатаму и одлучивме тоа да биде 2-ри јуни.

Иако сме ние математички прецизни секогаш, понекогаш ни се случува да направиме ваква незначителна грешка, изјави Мицкоски.

Коментари

Коментари

Related Articles