Прочитајте ги ако досега не сте го направиле тоа: Листа со најчитани книги во последните 500 години!

 Breaking News

Прочитајте ги ако досега не сте го направиле тоа: Листа со најчитани книги во последните 500 години!

Прочитајте ги ако досега не сте го направиле тоа: Листа со најчитани книги во последните 500 години!
June 26
16:46 2018

Наскоро почнува сезоната со годишните одмори, а тоа е добро време и да се посветите на читање добра книга.

Нема подобро сценарио од лежење на плажа со добра книга, а доколку не знаете кои наслови да ги ставите во куферот, класиката е секогаш одличен избор.

Иако можеби не сте читале со задоволство лектири во училиште, сега е време да се вратите на некои книги и да ги доживеете од друг агол.

Па поради тоа ви ги претставуваме најчитаните книги во последните 500 години, според статистиката на медиумите од странство.

 1. „20.000 милји под морето“, Жил Верн
 2. „Авантурите на Шерлок Холмс“, Артур Конан Дојл
 3. „Ловец во живот“, Џером Дејвис Слинџер.
 4. „Кодот на Да Винчи“, Ден Браун
 5. „Лавот, вештерката и ормарот“, Клајв Стејплс Луис
 6. „Хобит“, Џон Роналд Рејел Толкин
 7. „Десет мали црнци“, Агата Кристи
 8. „Алиса во земјата на чудата“, Луис Керол.
 9. „Хари Потер и каменот на мудроста“, Џоан Кетлин Роулинг
 10. „Малиот принц“, Антоан де Сент Егзипери
 11. „Алхемичарот“, Пауло Коелјо
 12. „Приказната за двата града“, Чарлс Дикенс
 13. „Дон Кихот“, Мигел де Сервантес

Коментари

Коментари

Related Articles