Најава за спортски автомобил: Полстар 1 ќе дебитира на средината на јули (ВИДЕО)

 Breaking News

Најава за спортски автомобил: Полстар 1 ќе дебитира на средината на јули (ВИДЕО)

Најава за спортски автомобил: Полстар 1 ќе дебитира на средината на јули (ВИДЕО)
June 12
13:21 2018

Хибридниот спортски автомобил на подбрендот на Волво, Полстар 1 е претставен уште во октомври, но јавноста за првпат ќе може да го види следниот месец.

Полстар 1 ќе дебитира на Гудвин фестивал на брзина од 12. до 15. јули на познатата патека, а ќе ја тестира Јоаким Риндхолм.

Полстар има хибриден погон, кој има четирицилиндарски 2,0-литарски твин-турбо и неколку електромотори кои се интегрирани со уште еден стартер мотор и даваат сила од 600 КС.

Само со помош на електромоторот може да стигне до 150 км.

Полстар ќе се произведува во Кина, а на пазарот ќе биде достапен од средината на 2019. година по цена од 155.000 долари.

Коментари

Коментари

Related Articles