Иванов: Договорот е штетен, нема да легализирам политички дивоградби

 Breaking News

Иванов: Договорот е штетен, нема да легализирам политички дивоградби

Иванов: Договорот е штетен, нема да легализирам политички дивоградби
June 13
15:36 2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата на човештвото.

„Со него се крши Уставот, законите и нема да легализирам политички дивоградби“ – рече Иванов. Според него, текстот е поразителен. Вели дека не е достоинствено да се прифатат сите барања од Грција и ултиматуми.

Иванов вели дека со ваков договор се отвораат многу повеќе прашања, отколку што се затвораат.

„Тоа што Грција го направи со Македонците во Грција, сега настојува да го направи со Македонците во Македонија“- рече Иванов. Вели дека се брише историјата на македонската држава, и рече дека ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за договор со штетни последици.

Коментари

Коментари

Related Articles