Истражувачи пронајдоа руски воен брод со злато потопен пред 113 години (ВИДЕО)

 Breaking News

Истражувачи пронајдоа руски воен брод со злато потопен пред 113 години (ВИДЕО)

Истражувачи пронајдоа руски воен брод со злато потопен пред 113 години (ВИДЕО)
July 19
10:54 2018

Руски воен брод потопен пред 113 години е откриен во близина на брегот на Јужна Кореја. Истражувачите веруваат дека на него има злато вредно повеќе од 100 милијарди фунти.

Рускиот брод од Царската морнарица на Димитри Донски е потопен во битка со Јапонците во 1905. година, а тој е пронајден на длабочина од само 500 метри.

Бродот го најдоа истражувачи од Јужна Кореја, Англија и Канада. Тие со помош на мала подморница го забележале трупот и остатоците од бродот.

Тој запловил во 1883. година во Санкт Петербург, а моторите му биле на јаглен, додека имал три јарбола со едра.

Коментари

Коментари

Related Articles