Фото скандал во Германија: Додека Ердоган и Меркел држеа говор се влетал тој

 Breaking News

Фото скандал во Германија: Додека Ердоган и Меркел држеа говор се влетал тој

Фото скандал во Германија: Додека Ердоган и Меркел држеа говор се влетал тој
September 29
08:32 2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во моментов престојува во посета на Германија за заедно со германската канцеларка Ангела Меркел да свртат нова страниица во односите после двегодишната напнатост.

Наконференцијата за медиумите споменат бил и случајот со новинарот Цан Дундар кој е осуден во Турција поради откривање на државни тајни и живее во Германија од 2016 година.

„Мислам дека знаете дека Цан Дундар е шпиун…Наше темелно прав е да го побараме негово враќање назад“, рекол Ердоган.

Сепак, целата конференција на кратко била прекината кога обезбедувањето мора да исфрли надвор еден од новинарите.

Имено, репортерот Ертгрул Јигит облечен во маица на која пишувало „слобода за новинарите во Турцја“ е изваден надвор од просторијата додека Ердоган се гледал со Меркел „под око“ и се смешкал.

Коментари

Коментари

Related Articles