Спорт

 Breaking News

Два дена нема да има фудбал: Ова се термините за останатите натпревари од СП

    Два дена нема да има фудбал: Ова се термините за останатите натпревари од СП

Со вечерашната драма во Москва од која како победник излезе селекцијата на Англија се комплетираа сите четвртфинални парови на мундијалот во Русија. По големите возбудувања утре и задутре следува одмор,

Read Full Article

Дервиши: Албанците од Албанија, Косово, Прешево и Македонија во една фудбалска репрезентација

    Дервиши: Албанците од Албанија, Косово, Прешево и Македонија во една фудбалска репрезентација

Портпаролката на Фудбалскиот сојуз на Албанија Јона Дервиши посакува еден ден сите албански фудбалери од таканаречениот Илирски полуостров да играат за една репрезентација. Коментирајќи ја победата на Швајцарија за српски

Read Full Article

ФОТО: За кошаркарска Европа веќе сме Северна Македонија и – Северномакедонци!

    ФОТО: За кошаркарска Европа веќе сме Северна Македонија и – Северномакедонци!

Името на нашата држава веќе е Северна Македонија, а кошаркарите кои настапуваат во неа се Северномакедонци, барем така тврдат од „Евробаскет“, најпознатиот кошаркарски сајт на Стариот континент, чии уредници се

Read Full Article

Борко Ристовски: Никој не смее да го менува името – Македонија!

    Борко Ристовски: Никој не смее да го менува името – Македонија!

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски, не можеше да остане имун на случувањата во Македонија. Ристовски одлучи да се огласи поради македонско-грчкиот спор за името и испрати емотивна

Read Full Article

Комити со порака до сите што се вмешани во менувањето на нашето вековно име

  Комити со порака до сите што се вмешани во менувањето на нашето вековно име

На официјалната ФБ страница на најголемата навивачка група во Македонија „Комити“ осамна објава во врска со договорот за промена на

Read Full Article

Капитенот Кирил Лазаров бранеше дипломска пред целата репрезентација (ФОТО)

  Капитенот Кирил Лазаров бранеше дипломска пред целата репрезентација (ФОТО)

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров денес дипломира со чиста десетка на Факултетот за физичка култура под менторство на

Read Full Article

Комити најавија протест: До сите што се вмешани во менувањето на нашето вековно име – ќе дојдеме по вас и вашата фамилија

  Комити најавија протест: До сите што се вмешани во менувањето на нашето вековно име – ќе дојдеме по вас и вашата фамилија

На официјалната Фејсбук страница на најголемата навивачка група во Македонија, „Комити“ осамна објава во врска со договорот за промена на

Read Full Article

Мајмуни најавија протест: Името на државата во која сме се родиле, живееме и опстојуваме, децидно одбиваме да се менува, да се преговара за истото…

  Мајмуни најавија протест: Името на државата во која сме се родиле, живееме и опстојуваме, децидно одбиваме да се менува, да се преговара за истото…

Името на државата во која сме се родиле, живееме и опстојуваме, децидно одбиваме да се менува, да се преговара за

Read Full Article

Street dance Гет Фит од Штип со освоено второ место во Србија (фото)

  Street dance Гет Фит од Штип со освоено второ место во Србија (фото)

На 9-ти и 10-ти Јуни во Јагодина Србија се одржи Интернационален натпревар по хип хоп и модерни танци каде што

Read Full Article

Победничката на Ролан Гарос со потекло од Македонија

  Победничката на Ролан Гарос со потекло од Македонија

Романката Симона Халеп која вчера го освои еден од највредните турнири во тенисот, францускиот Ролан Гарос, има македонски односно влашки

Read Full Article

НОВО