Култура

 Breaking News

Немој да го налутите светецот – денеска е голем празник!

    Немој да го налутите светецот – денеска е голем празник!

Православните верници денеска го прославуваат светиот апостол и евангелист Јован Богослов. Овој апостол бил еден од првите ученици на Исус Христос, заедно со братот Јаков. Црквата два пати во годината

Read Full Article

Андреевски: Секој народ има свој предавник – Нашата историја е повеќе прочуена со предавници отколку со херои

    Андреевски: Секој народ има свој предавник – Нашата историја е повеќе прочуена со предавници отколку со херои

„Ама секоја куќа има свој нужник, што се вели, и секој народ има свој предавник. Нашата историја е повеќе прочуена со предавници отколку со херои. Така кажуваат и народните песни.

Read Full Article

Овации за Дурловски по „Турандот“: МОБ ечеше „Игор, Игор“!

    Овации за Дурловски по „Турандот“: МОБ ечеше „Игор, Игор“!

Игор Дурловски вечерва доживеа триумф на сцената на Македонска опера и балет (МОБ), кога по брилијантната изведба на Тимур од операта „Турандот“ излезе да ѝ се поклони на публиката, а

Read Full Article

Цифри од кои ќе ви се заврти во глава: Пет најплатени улоги на сите времиња!

    Цифри од кои ќе ви се заврти во глава: Пет најплатени улоги на сите времиња!

Пред неколку години успехот на филмовите беше загарантиран доколку во главна улога се наоѓаше некој голем актер. Ѕвездите како Вил Смит, Том Круз и Џим Кери беа неверојатно платени во

Read Full Article

Утре е голем празник 40 дена по Велигден – жени внимавајте на вашите мажи и деца, еве што не смее да прават на Спасовден

  Утре е голем празник 40 дена по Велигден – жени внимавајте на вашите мажи и деца, еве што не смее да прават на Спасовден

Православните верници утре на 17 мај го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена

Read Full Article

Денеска е Свети Еремиј – никако не ги правете овие работи

  Денеска е Свети Еремиј – никако не ги правете овие работи

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 мај. Денеска е Св. пророк Еремиј. Овој голем пророк се роди

Read Full Article

Важни обичаи за Ѓурѓовден – Преку ден никако не правете едно нешто

  Важни обичаи за Ѓурѓовден – Преку ден никако не правете едно нешто

За Ѓурѓовден се поврзани многу верувања, а тој се смета и за празник со најмногу обичаи. Се смета за празник

Read Full Article

Утре е големиот и тежок Ѓурѓовден: Вечерва пред празникот направете го ова

  Утре е големиот и тежок Ѓурѓовден: Вечерва пред празникот направете го ова

Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре, Ганка, Ганчо, Гинка, Ѓурѓица и

Read Full Article

„Петнаесет часа ние го гледавме Гоце, наведнат, чиниш, врз грбот на Македонија“

  „Петнаесет часа ние го гледавме Гоце, наведнат, чиниш, врз грбот на Македонија“

На денешен ден во 1903г, во с. Баница загина апостолот на македонското револуционерно национално ослободително движење – Гоце Делчев. На

Read Full Article

Љубовта на Гоце Делчев – Јанка Охриѓанката, писмо од тајната вереница на Гоце Делчев

  Љубовта на Гоце Делчев – Јанка Охриѓанката, писмо од тајната вереница на Гоце Делчев

Ексклузивно писмо на Јустинијана, Јанка Каневчева, тајната вереница на Гоце Делчев Според писмото на Јустинијана (Јанка) Каневчева од Охрид, тајна

Read Full Article
1 2 3 16