Економија

 Breaking News

„Ројтерс“: Цел свет ќе му се спротистави на САД!

    „Ројтерс“: Цел свет ќе му се спротистави на САД!

Министерството за надворешни работи на Кина предупредува дека трговската војна која ја почна САД стана „убиец на довербата“ за глобалната економија. Од Министерството соопштија дека цел свет ќе се спротистави,

Read Full Article

ФОТО: Кафе 40, шарска 90, белвици 150 – погледнете го новиот ресорт на Преспанското Езеро

    ФОТО: Кафе 40, шарска 90, белвици 150 – погледнете го новиот ресорт на Преспанското Езеро

Преспа полека но сигурно го враќа својот сјај. Туристи има се’ повеќе, а полека се решава и недостатокот со сместувачки капацитети. Порталот sky.mk пишува за еден новоотворен резорт на Источната

Read Full Article

Заев: Среќен ден за македонската економија, членството во НАТО ќе обезбеди сигурност за инвестициите и квалитетен живот за граѓаните

    Заев: Среќен ден за македонската економија, членството во НАТО ќе обезбеди сигурност за инвестициите и квалитетен живот за граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата на

Read Full Article

Тевдовски ја објави завршната сметка за растот на македонската економија

    Тевдовски ја објави завршната сметка за растот на македонската економија

Приходите во државната каса во 2017 година се зголемени за 6,1% во однос на претходната година, додека буџетскиот дефицит е за 27,8 милиони евра понизок од планираниот. Откако Владата стапи

Read Full Article

Владата објави колку вкупно пари потрошила за прославата за НАТО, приближно 11 милиони денари

  Владата објави колку вкупно пари потрошила за прославата за НАТО, приближно 11 милиони денари

Владата во соопштение објави дека потрошила скоро 180.000 евра за НАТО прославата. Соопштението го објавуваме во целост интегрално. „Прославата по

Read Full Article

Стара песна – повторно пратениците зеле по над 10.000 евра за патни трошоци за 6 месеци

  Стара песна – повторно пратениците зеле по над 10.000 евра за патни трошоци за 6 месеци

За само шест месеци одредени пратеници повторно направиле патни трошоци од над 10 илјади евра, покажуваат податоците до кои дојде

Read Full Article

Потпишување договор со американски Теламон за инвестиција во Македонија, нови 300 работни места

  Потпишување договор со американски Теламон за инвестиција во Македонија, нови 300 работни места

Во македонската Влада денеска ќе биде потпишан договор за државна помош со претставници на американската компанија Теламон Европа ДООЕЛ Скопје,

Read Full Article

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата, ова се новите цени кои ги објави Регулаторната комисија за енергетика

  Од полноќ се зголемуваат цените на горивата, ова се новите цени кои ги објави Регулаторната комисија за енергетика

Регулаторна комисија за енергетика денеска ги соопшти новите цени на бензините кои поскапеа за еден енар по литар. Малопродажните цени

Read Full Article

Од денес плаќање во кеш само до 2.000 евра

  Од денес плаќање во кеш само до 2.000 евра

Од денеска важи забраната за плаќање со кеш на стоки и услуги во износ поголем од 2.000 евра. Оваа одредба

Read Full Article

За годинаипол добил 395 тендери во Македонија

  За годинаипол добил 395 тендери во Македонија

Градоначалникот на ДУИ во општина Пласница Исмаил Јахоски запиша уште еден во низата тендери кои ги добива од државата. За

Read Full Article
1 2 3 28

НОВО