Македонија

 Breaking News

Нема лабаво: Владината служба им забрани на фоторепортерите да сликаат „11 години ќутевте, сега најдовте да зборите“

    Нема лабаво: Владината служба им забрани на фоторепортерите да сликаат „11 години ќутевте, сега најдовте да зборите“

Владината служба за информации не дозволува фоторепортерите и снимателите да ги снимаат лидерите кога влегуваат на состанок во Клубот на пратеници попладнево во Скопје, по што тие во знак на

Read Full Article

Се отпуштаат медицински сестри во време кога се потребни и дефицитарен кадар, реагира ЗМСТАС

    Се отпуштаат медицински сестри во време кога се потребни и дефицитарен кадар, реагира ЗМСТАС

Медицинска сестра од концесионерските амбуланти прогласена за технолошки вишок во време на дефицит на персонал, тврди Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри – ЗМСТА – ЗА НАС,

Read Full Article

Денеска лидерска средба за подготовка на референдумот

    Денеска лидерска средба за подготовка на референдумот

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието.

Read Full Article

Хан побарал претставниците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат канцеларијата за да остане на само со Мицкоски

    Хан побарал претставниците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат канцеларијата за да остане на само со Мицкоски

Еврокомесарот Хан побарал од претставниците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат канцеларијата во Собранието за да може да остане на само со партискиот лидер Христијан Мицкоски, јави Сител. Комесарот Хан кој

Read Full Article

ФОТО: Кафе 40, шарска 90, белвици 150 – погледнете го новиот ресорт на Преспанското Езеро

  ФОТО: Кафе 40, шарска 90, белвици 150 – погледнете го новиот ресорт на Преспанското Езеро

Преспа полека но сигурно го враќа својот сјај. Туристи има се’ повеќе, а полека се решава и недостатокот со сместувачки

Read Full Article

Владата итно го менува Изборникот законик, ДИК да се избира со 61 пратеник, а не со двотретинско мнозинство

  Владата итно го менува Изборникот законик, ДИК да се избира со 61 пратеник, а не со двотретинско мнозинство

Владата во собраниска процедура ги пушти измените на Изборниот законик, со кои предлага Државната изборна комисија да се бира со

Read Full Article

Попладне не излегувајте од дома, УХМР предупредува за дожд, грмежи и засилен ветер во Македонија

  Попладне не излегувајте од дома, УХМР предупредува за дожд, грмежи и засилен ветер во Македонија

Времето попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално се можни поизразени процеси

Read Full Article

ФОТО: Комити се приближуваат до МВР – „Правда за Саздо“

  ФОТО: Комити се приближуваат до МВР – „Правда за Саздо“

Македониците имаат почит кон сите, но бараме и другите да нѐ почитуваат нас, порача денеска од мостот пред зградата на

Read Full Article

ФОТО: Протесниот марш се движи кон МВР „Правда за Саздо“

  ФОТО: Протесниот марш се движи кон МВР „Правда за Саздо“

Демонстрантите извикуваат „Правда за Саздо“ и носат транспаренти на кои пишува „Нема назад“, „Не сте свени, колку сме бесни“. Во

Read Full Article

Владата соопшти дали ќе ги тужи Љубојна и Лозано

  Владата соопшти дали ќе ги тужи Љубојна и Лозано

Владата денеска преку соопштение објави дека нема да ги тужи пејачот Влатко Лозановски и групата Љубојна за откажување на ангажманот,

Read Full Article
1 2 3 107

НОВО