Австралиската полиција доби страшен автомобил! (ФОТО)

 Breaking News

Австралиската полиција доби страшен автомобил! (ФОТО)

Австралиската полиција доби страшен автомобил! (ФОТО)
July 08
20:11 2018

Возниот парк на полицијата на Квинсленд доби 50 патролни автомобили од корејскиот произведувач Киа, поточно моделот Стингер.

Поради тоа што Холден и Форд повеќе немаат фабрики за производство на автомобили во Австралија, се отвори простор за ново патролно возило, па Киа ја искористи шансата.

Киа Стингер ќе се користи во патролите на автопатите во Квинсленд, а полициската верзија ќе има 3,3-листарски В6 би-турбо бензинец, со 370 КС.

Податоците за перформансите не се соопштени, но познато е дека брзина од 0 до 100 км/ч достигнува за 5,1 секунди, а може да развие брзина од 269 км/ч.

Коментари

Коментари

Related Articles