Aли Ахмети ќе организира прием за поканата за НАТО

 Breaking News

Aли Ахмети ќе организира прием за поканата за НАТО

Aли Ахмети ќе организира прием за поканата за НАТО
July 18
11:38 2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ќе организира пример по повод поканата за членство на Македонија во НАТО. Приемот ќе се одржи во ресторан на улица Макеонија.

Македонија доби покана за започнување на ореговори за членство во Алијанстата, по што генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбергд свечено му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев.

Македонија го почна процесот на скрининг за подготовка на почетокот на пристапните преговори со Европската унија, кои се очекува да се отворат во јуни следната година.

За главен преговарач е назначен вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, а за технички преговарач советникот на премиерот Бојан Маричиќ. Одлуката беше донесена на вчерашната владина седница, на која присуствуваше и еврокомесарот за проширување и соседство Јоханес Хан, со чија посета на Скопје и официјално беше означен почетокот на скринингот.

Коментари

Коментари

Related Articles