Вее снег и денеска во Македонија – на овие патни правци воведена е забраза за товарни возила

 Breaking News

Вее снег и денеска во Македонија – на овие патни правци воведена е забраза за товарни возила

Вее снег и денеска во Македонија – на овие патни правци воведена е забраза за товарни возила
January 09
15:12 2019

Поради снег на коловозот, на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан од 07:15 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила, соопштија АМСМ и ЈП Македонија пат.

Од 04:10 часот, забрана за сообраќај на камиони има и на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по наместа влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот.

Снег врне на Попова Шапка, во Маврово, Дебар, Охрид, Струга, Кичево и на планинските премини Стража, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека и Железнец. Поради ниските температури можна е појава на голомразица. Надлежните апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.

Коментари

Коментари

Related Articles