Вести

 Breaking News

Груевски до пратениците: Ставате „црн печат“ на штета на македонците. Тоа е во ваши раце. Од Вас зависи.

    Груевски до пратениците: Ставате „црн печат“ на штета на македонците. Тоа е во ваши раце. Од Вас зависи.

Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата… Кога овие измени ќе поминат во македонскиот парламент, Грција сигурно нема да ја пропушти

Read Full Article

Османи прогласи вонредна состојба во администрацијата, мобилизирани од службеници до министри, како и советници, секретари, заменици…

    Османи прогласи вонредна состојба во администрацијата, мобилизирани од службеници до министри, како и советници, секретари, заменици…

Вонредна состојба во администрацијата, мобилизирање на сите, од министри, преку заменици, државни секретари, советници, службеници, „прогласи“ денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во изјава пред почетокот на состанокот

Read Full Article

Регулаторна одлучи – Големо поевтинување на горивата од полноќ

    Регулаторна одлучи – Големо поевтинување на горивата од полноќ

Регулаторна Комисија за Енергетика ги објави по празниците новите цени на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 5,51%. Малопродажните

Read Full Article

Голем и тежок ден, Сабор на Пресвета Богородица – направете го ова

    Голем и тежок ден, Сабор на Пресвета Богородица – направете го ова

Денеска е Собор на Пресвета Богородица. Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се празнува. Затоа денес, по празникот Рождество Христово, се слави

Read Full Article

Груевски од Унгарија: Ми беше ветена заштита ако соработувам со СЈО и го поддржам договорот со Грција

  Груевски од Унгарија: Ми беше ветена заштита ако соработувам со СЈО и го поддржам договорот со Грција

Новинар на „Инфомакс“ имал подолг разговор со лице блиско до Никола Груевски кое било во Будимпешта. Сакал да остане анонимен

Read Full Article

Мир Божји, Христос се роди – За многу години, денес е Рождество на Господ Исус Христос

  Мир Божји, Христос се роди – За многу години, денес е Рождество на Господ Исус Христос

Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден

Read Full Article

Макрадули се огласи на фејсбук со план за чист воздух

  Макрадули се огласи на фејсбук со план за чист воздух

Пагански или не, од вечерниве огнови може да заклучиме нешто. Очигледно не треба да се има дилема кој најмногу придонесува

Read Full Article

Шилегов: Успешно се справуваме со снегот

  Шилегов: Успешно се справуваме со снегот

Градските власти успешно се справуваат со снегот што од утрина врне во главниот град, порача денеска градоначаникот на град Скопје

Read Full Article

УХМР најавува студен бран – уште вечерва драстична промена на времето

  УХМР најавува студен бран – уште вечерва драстична промена на времето

Под влијание на студен и влажен бран денеска попладне, во текот на ноќта, како и во четврток ќе има врнежи

Read Full Article

Народни верувања за 1ви јануари: Внимавајте кого ќе бакнете и кого ќе пуштите дома

  Народни верувања за 1ви јануари: Внимавајте кого ќе бакнете и кого ќе пуштите дома

Новата година се сведува на средување на сметки, креирање на планови за следната година и уште една цела низа од

Read Full Article
1 2 3 251

НОВО